Anadolu Efes

Anadolu Efes olarak yolculuğumuza 1969 yılında bu topraklarda, iki girişimcinin hayallerinin peşinden koşmasıyla başladık. Bugün geldiğimiz noktada ise dünyanın en büyük 10 bira üreticisinden biriyiz ve 70’ten fazla ülkede hayatın her anının eşlikçisiyiz. 

Bir yandan hayattaki güzel anları zenginleştirirken bir yandan da sektörümüzün gelişimine katkı sunmak her zaman önceliğimiz oldu. Bu kapsamda, sektörümüze daha çok yenilik kazandırmak amacıyla Anadolu Efes Yenilik Atölyesi’ni kurduk. Dünya bira literatürüne üçüncü bir üretim tekniği olarak girmesini beklediğimiz +1 Dinlendirme Tekniği’ni, sektöründe Türkiye’nin ilk glütensiz ürününü ve birçok farklı butik bira türünü bu atölyede geliştirip ürettik.

52 yıllık yolculuğumuzda her zaman sosyal faydayı odağımızda tuttuk. 45 yıldır spora verdiğimiz destek bu yıl bize EuroLeague şampiyonluğu da getirdi. 40 yıldır tarımın ve çiftçilerimizin, 34 yıldır kültür-sanatın, 14 yıldır sürdürülebilir turizmin ve yerel kalkınmanın destekçisiyiz. Dayanışmanın da her zaman +1’ iyiz. Pandemi nedeniyle kapanmaların yaşandığı dönemde Ahbap Derneği iş birliğiyle yeme-içme sektörü çalışanlarının da, ülkemizde meydana gelen yangınlarda etkilenen bölge halkının da yanında hep yanında olduk.  

Son 4 yıldır ise girişimcilik ekosisteminin destekçisi olarak, gençlerin hayallerine ortak oluyoruz. Girşimciliği sadece kurum dışında değil, kurum içinde de teşvik ediyoruz.  Anadolu Efes Girişimcilik Atölyesi’nden bu yıl ilk girişimimiz spin-off oldu. Malt bazlı sağlıklı atıştırmalıklar üreten Malty’nin başarılarını gururla takip ediyoruz.